Samorząd może wybrać lepszą metodę
Nakładanie na gminę obowiązku zastosowania prewspółczynnika z rozporządzenia w odniesieniu do wydatków poniesionych na infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, prowadzi do naruszenia zasady neutralności.
Spór w sprawie dotyczył ustalenia proporcji tzw. prewspółczynnika odliczenia podatku naliczonego w ramach prowadzonej przez gminę działalności wodno-kanalizacyjnej. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że gmina z jednej strony ponosi z tego tytułu wydatki inwestycyjne i bieżące, a z drugiej świadczy zarówno usługi opodatkowane jak i spoza systemu VAT. Tym samym jej działalność w tej materii cechuje charakter mieszany, co przekłada się na rozmiar dokonywanych przez nią odliczeń VAT.
Analiza dotychczas dokonanych odliczeń podatku od wydatków, w stosunku do wartości zrealizowanej opodatkowanej sprzedaży wody oraz odbioru ścieków wykazała, że metoda kalkulacji prewspółczynnika oparta na rozporządzeniu Ministra Finansów z 17 grudnia 2015 r. dotyczącego tej kwestii, nie zapewnia gminie odliczenia VAT w części, w jakiej dotyczy on działalności opodatkowanej. Dlatego gmina zapytała czy może wprowadzić prewspółczynnik oparty na ilości dostarczonej wody oraz odebranych ścieków.
Fiskus odpowiedział, że nie. Gmina zaskarżyła interpretację i wygrała. Jej stanowisko potwierdził zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta